Maringotka Na Farách

Luboš a Týna se rozhodli dočasně žít v maringotce. Vyzkoušet si minimalistické bydlení, než se pustí do stavby domku. Původní vize opravit maringotku za 40.000 Kč a do dvou měsíců bydlet, vzala za své.  Z rekonstrukce se vyklubal půlroční příběh. Ale se zdárným koncem!

Celková investice se postupně navyšovala až na finálních 186.486 Kč bez řemeslnické práce. Luboš s Týnou brali tuto částku jako svou investici, kdy lze kdykoli maringotku se ziskem prodat. Stále je to tedy výhodnější než si platit nájem a peníze vyhazovat z okna.

Celý příběh začal koupí dvouosé plechové maringotky o délce 8 m a šířce 2,5 m. Vyvýšení stropu v maringotce se ukázalo jako velmi praktické, je to mnohem lepší než rovné nízké stropy, je více prostoru a pohodlí. Maringotka je obývána celoročně a je napojena na vodovodní řád a elektřinu.

Vnitřní obytný prostor maringotky je oddělen příčkou od koupelny s WC. WC je suché, pilinové. Piliny fungují jako spolehlivý aktivní biofiltr. Postel je vyvýšená a vznikl pod ní velkorysý úložný prostor. Vytápění je řešeno přímotopným elektrickým konvektorem s výkonem 1500W.

Rekonstrukce proběhla kompletní od podlahy po strop. Nad provedením nezbývá než žasnout. Určitě se podívejte na všechny fotografie a popis jednotlivých prací na: www.nafarach.cz

Několik otázek pro Luboše a Týnu:

Proč si vybrali bydlení v maringotce?

Je to možnost vyzkoušet si minimalistické bydlení, než se pustí do stavby domku.

Jaké úpravy na maringotce dělali?

Maringotka prodělala kompletní rekonstrukci od podlahy po střechu. Nejdříve proběhla demontáž, kdy bylo odstraněno vše nepotřebné, nebo poškozené. Následovala výměna nosných latí, montáž nových oken a dveří, instalace kvalitního zateplení a montáž obložení dřevěnými palubkami z vnějšku i uvnitř. Bylo instalováno nové zastřešení s použitím lepenky z SBS asfaltu. Vnitřní prostor byl opatřen příčkou oddělující obytnou místnost od koupelny a WC.

Jak se v maringotce bydlí v zimě?

Celkem 15 cm izolace se osvědčilo. V maringotce je stabilně příjemně i v tuhých mrazech. O půlnoci při -7 °C jsem vypnul topení, ráno v 8:00 bylo v maringotce příjemných 15 °C. Při zapnutí topení je krásných 21 °C do deseti minut.

Jak si v maringotce topí?

Přímotopným elektrickým konvektorem s výkonem 1500W, který se hodí pro vytápění prostor do 18 m². Původně nám měl sloužit jen na temperaci, ale nakonec se osvědčil tak skvěle, že ho používáme jako hlavní topení. V tvrdé zimě na všech energiích propálíme 367 kwh měsíčně (tj. něco přes tisícovku). Nevýhodou by údajně měl být přepálený vzduch, ale nijak zvlášť negativně to nepociťujeme. Asi i díky pravidelnému větrání.

Jak to mají v maringotce s vodou a elektřinou?

Maringotka je napojená na vodovodní řád a elektřinu. Montáž elektrovedení prováděli pod odborným dohledem, stejně tak kompletaci rozvaděče. Mají celkem 7 jistících okruhů: bojler, pračka, kuchyňská linka, sporák, zásuvky, lednice, světla. Voda je vedena pomocí plastových trubek do sprchy, do pračky a do kuchyňské linky. Bojler mají 100litrový a je umístěný pod maringotkou v zaizolované bedně.

Kontakt: www.nafarach.cz

Kontaktujte nás

lidezmaringotek.cz

Tomáš Zajíček
Dušníky 24, Dušníky 413 01
Telefon: +420 736 457 494                                  email: info@lidezmaringotek.cz

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Sdílejte své příběhy s ostatními.

Máte zkušenosti s bydlením v maringotce?

Chcete se pochlubit ostatním a sdílet Vaše zkušenosti?

Napište nám a rádi Váš příběh uvěřejníme.