Jak se bydlí v maringotce

Vždy, když se mě někdo zeptá, jak se bydlí v maringotce, odpovídám že báječně. Dle mého názoru nejde ani tak o to, v čem bydlíte, ale kde žijete. Já mám svou maringotku v zahradě, která je v malém údolíčku a je obklopená lesy.

Pokud jde o samotné bydlení v maringotce, tak to mne mnoho naučilo. Zjistil jsem, jak málo potřebuji, abych šťastně žil. Vnitřní prostor 7*2,5m s toaletou, sprchovým koutem a patrem na spaní mi úplně dostačuje. Protože jsem maringotku postavil tak vysokou, vešla se i hrazda na cvičení.

V maringotce mám vše, co potřebuji. Napravo od vchodu je botník s věšákem. V pravé části pak malý stolek, kanape se spodním úložným prostorem a skříňkou na oblečení. Nad kanapem jsem udělal ještě jedno patro. Myslel jsem, že si tam budu číst a hrát na kytaru, ale časem se z něj stalo spíše odkladiště a knihovna.

V levé části od vstupních dveří mám jídelní stůl s dvěmi židlemi a naproti malou kuchyňku s dřezem, šuplíky a plynovým vařičem. Vaření v maringotce je stejné jako třeba v garzonce. Místa je málo, ale pokud se rozumně využije, tak stačí. Odpad ze dřezu ústí do kýble ve spodní skřínce kuchyně, který vždy po mytí nádobí vylévám a tak mi to zatím stačí. Pokud mám v zimě zatopeno v kamnech dá se vařit i na nich a neplýtvat tak plyn z bomby.

 

Interiér Tinyhouse

Na topení mám jen malé, úzké "Petry" se skleněným průzorem a na vytopení malého prostoru úplně stačí. Mám vyzkoušeno, že po zatopení je rychlost ohřevu vzduchu v maringotce o 10°C za půl hodiny. Pokud je venku opravdu zima a mrzne, vytápím si na 27° a pak jdu spát, ráno po 8 hodinách je v maringotce 12-15°C.

Maringotku nemám napojenou na žádné sítě. Elektřinu čerpám ze solárního panelu 80W, který mám na střeše, a nabíjím s ním baterii 55mAh, která mi stačí na osvícení celé maringotky při využití 12V LED bodových světel a je dostatečná i na nabití mobilu, nebo tabletu.

Vodu si nosím v barelu z blízké studny. V létě používám venkovní, lodní pumpu přidělanou na maringotce, abych tuto vodu napumpoval do zásobníku, který mám vedle postele na spacím patře. Z toho se pak pomocí samospádu sprchuju. Stačí mi tak 10L vody na jednu koupel. V zimě si vodu musím ohřívat na vařiči nebo na kamnech a míchat ji pak s vodou v zásobníku. Je to takové nouzové řešení, ale stačí. Až budu mít na pozemku elektrickou přípojku tento systém upravím. Na mytí používám pouze ekologická mýdla, takže vodu ze sprchování vypouštím do kýble pod maringotkou a po zředění s ní mohu zalévat.

Koupelna Tinyhouse

Záchod mám suchý "piliňák" se separací moči. Z počátku jsem se bál zápachu, ale po odvedení moči trychtýřem zůstává skoro suchý exkrement, který se po zasypání pilinami ještě více vysuší a tedy nepáchne. Tento piliňák pak stačí jednou za čas vynést a obsah zakopat.

Bydlení v maringotce je také velmi úsporné. Po počáteční investici do stavby, nebo nákupu maringotky už neplatíte žádný nájem, nebo splátky a jen šetříte. Tím, že si takto snížíte životní náklady můžete dělat i práci, která není tak dobře placená, ale která vás baví a naplňuje a můžete tak vést šťastnější a plnější život:)

Kontaktujte nás

lidezmaringotek.cz

Tomáš Zajíček
Chvalín 72, Chvalín 413 01
Telefon: +420 736 457 494                                            email: info@lidezmaringotek.cz

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Zapomněl jsem na něco?

Zajímají Vás další zkušenosti s bydlením v maringotce?

Chcete se zeptat na něco co jsem zde nezmínil?

Neváhejte se mi ozvat, rád dotazy zodpovím...