Jak jsem rekonstruoval maringotku

Pokud se rozhodnete pro bydlení na kolech a chcete jít cestou rekonstrukce staré maringotky je potřeba mít na mysli několik důležitých věcí. Před koupí maringotky si ji důkladně prohlédnout, dívat se zejména po plísni, houbách a "mapách" značících zatékající vodu. Je dobré vidět střechu shora, pokud jsou na ní záplaty, nebo je vidět, že už byla opravována znamená to, že do maringotky zatékalo...

                Zatékání je hlavním problémem, se kterými se staré maringotky potýkají. Při zatékání dochází k degradaci izolační hmoty, vnitřního obložení a v nejhorším případě i nosné konstrukce maringotky. V takovém případě je pak nutné během rekonstrukce přistoupit k odstranění trámků napadených plísní, nebo houbou a jejich nahrazení tramky novými.

                Stav je tedy důležitý a má vliv na konečnou cenu rekonstrukce. Co má také vliv na konečnou cenu je i vzdálenost přepravované maringotky a cena dopravy.

                Níže přidávám postup kdy jsem rekonstruoval maringotku na zakázku.

Čištění maringotky

Na internetových bazarech jsem dlouho vybíral a nakonec koupil zachovalou maringotku s vnitřním zařízením. Maringotka měla předsíňku, vestavěné skříňky, kuchyni a nábytek. To vše muselo pryč. Nábytek i vnitřní zařízení jsme odmontoval a uložil do přistavěného kontejneru. Jakmile to bylo hotové přistoupil jsem k odkrývání obložení stěn, stropu a podlahy. To je fáze při které se opravdu přijde na to jestli do maringotky zatékalo a jak moc. Bohužel do té mé zatékalo, musel jsem tedy vyměnit pár desek podlahy a některé trámky.

čištění maringotky

Nová okna a dveře

Po odkrytí stěn jsem přistoupil k zaslepení stávajících dveří a oken, protože mi nevyhovovalo jejich umístění a namontoval jsem nová okna a dveře. Vstupní dveře jsem přesunul do prostřed delší strany a okna situoval na jednu stranu, aby bylo možné co nejlépe využít Slunce z Jihu.

Rekonstrukce maringotky

Výměna střechy

Když jsem namontoval nová okna, přišla řada na střechu. Maringotka měla nejméně praktické zastřešení s boky do hran a plochým vrškem. Celou starou konstrukci střechy jsem odstranil a místo ní namontoval pultovou, větranou střechu se sklonem 10° a pokrytou pozinkovaným, trapézovým plechem.

Střecha maringotky

Venkovní obložení

Pak přišla řada na vytvoření venkovního palubkového obložení. Palubky jsem natřel a připevnil je na rám z latí, čímž bude zajištěno odvětrání fasády. To je důležité hlavně v létě, aby se vnitřek maringotky zbytečně nepřehříval. Na fasádu jsem použil dvoubarevný nátěr.

Obložení maringotky

Vnitřní obložení a podlaha

Po dokončení venkovního obložení konečně přišel čas na vnitřek. Rekonstruovaná maringotka byla zateplena 8cm PUR pěnou a 5cm voštinovými deskami. Tuto izolaci jsem zachoval, vyplnil některé netěsnosti a celý vnitřek neprodyšně uzavřel parotěsnou folií s hliníkovou vrstvou, pro odraz sálavého tepla. Střechu jsem konstruoval tak, aby v ní bylo místo pro 20cm vrstvu izolace a tím byl dostatečně zateplen strop. Na parotěsnou folii jsem namontoval vnitřní obložení z natíraných palubek. V zadní části maringotky jsem vytvořil příčku s otvorem na dveře a tím vytvořil prostor pro sprchový kout a toaletu. Po této úpravě jsem položil podlahovou izolaci a instaloval plovoucí laminátovou podlahu s rohovými lištami.

Vnitřek maringotky

Doprava marigotky k zákazníkovi

Před samotným odvozem maringotky je dobré poptat více dopravců a zvážit nejvýhodnější nabídku. Maringotku byla převezena na stavitelném návěsu za kamionem.

Doprava maringotky

Kontaktujte nás

lidezmaringotek.cz

Tomáš Zajíček
Chvalín 72, Chvalín 413 01
Telefon: +420 736 457 494                                  email: info@lidezmaringotek.cz

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Máte dotaz k rekonstrukci maringotky?

Pokud máte jakýkoli dotaz k rekonstrukci maringotek, neváhejte se ozvat.

Uvítáme i vaše postřehy a zkušenosti s rekonstrukcí!

Sdílejte své poznatky s ostatními...