Maringotka Orličan II

Kateřina, která má zálibu v cestování a zároveň vyznává úsporný a minimalistický způsob života se rozhodla pro život v maringotce. Maringotku má umístěnou v sadu blízko lesa. Pitnou vodu má ze studánky a za chladných nocí si topí v malých kamnech na dřevo...

V maringotce už nějakou dobu na zkušenou bydlela, sama si pak navrhla budoucí úpravy a s manželem se dali do celkové rekonstrukce. Stará maringotka byla rozebrána a zbyl tak jen podvozek, na kterém se začalo znovu stavět.

K zateplení byla využita ekologická lněná izolace. Střecha je zakryta plechem a ve stropě maringotky je světlík. Venkovní fasáda je zakryta dřevem a dřevěná jsou i okna, která jsou opatřena bytelnými, modrými okenicemi. U maringotky později vyrostala malá terasa zastřešená pergolou.

Pokud by bylo třeba je možné maringotku kdykoli přestěhovat a vést tak plnohodnotný život dle nomádských pravidel:)

Několik otázek pro Kateřinu:

Proč jste si vybrala bydlení v maringotce?

Jsem mobilní člověk. Mému charakteru odpovídá nejlíp bydlení, které má kolečka. Žila jsem (a stále napůl žiju) v Andalusii, tyhle mravy žití v malých prostorech a převážně venku jsem chytla tam.

Na jakém místě máte maringotku zaparkovanou?

Maringotka je zaparkovaná v sadu pod lesem, na Vysočině.

Jaký názor měli úřady na umístění maringotky na pozemku?

Úřadů jsem se na nic neptala. Kdyby měl někdo z úřadu potřebu se k maringotce vyjádřit, tak to buď budu řešit nebo odtáhnu jinam.

Jaké úpravy jste na maringotce dělala?

V maringotce jsem rok bydlela tak, jak jsem jí koupila na kozí farmě. S děravou střechou. Pozorovala jsem, jak ten prostor funguje, co tam skutečně potřebuju a jak by mohl vypadat nový design. Dělala jsem náčrty. Následující rok se k tomu přidal manžel, odtáhli jsme jí na místo rekonstrukce a zbourali na podvozek. Pak postavili celé znova.

Jak se Vám bydlí v maringotce v zimě?

V zimě se v maringotce bydlí skvěle. Máme lněnou izolaci od podlahy ke stropu, rychle se to vytopí. Pak jdu ven čůrat často i bosa, abych se ochladila. Je to jak sauna.

Jak si v maringotce topíte?

Malá kamínka zn. Kabor, na dřevo spolehlivě maringotku vytopí.

Jak to máte v maringotce s vodou a elektřinou?

Voda je dovedená hadicí, samospádem. V zimě to zamrzne, tak se nosí. To je voda užitková, na pití si nosíme ze studánky v demižonech. Elektroinstalaci jsem dělala s tím, že možná budeme řešit energii přes solár, tak jsem tam jen dala přepínač na síť/solár. Ale teď máme možnost energii čerpat ze sítě, vede k nám stopadesát metrů kabelu. Solár budu řešit, když síť nebude k dispozici.

Co Vás bydlení v maringotce naučilo?

Těžko říct, jestli naučilo, u mě tenhle životní styl předcházel stavbě maringotky. Inspirací byl berberský nomádský životní styl, různí travelleři ve Španělsku. Věděla jsem dost předem, co chci. Třeba mi bylo jasné, že tam chci minimum nábytku, aby mi zůstaly velké volné plochy. Miluju prostor.

Kontaktujte nás

lidezmaringotek.cz

Tomáš Zajíček
Chvalín 72, Chvalín 413 01
Telefon: +420 736 457 494                                  email: info@lidezmaringotek.cz

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Sdílejte své příběhy s ostatními.

Máte zkušenosti s bydlením v maringotce?

Chcete se pochlubit ostatním a sdílet Vaše zkušenosti?

Napište nám a rádi Váš příběh uvěřejníme.